Close
Type at least 1 character to search
Back to top

Projectiw

Yapay Zekayla Reklamcılığın Uyumu

Teknoloji, pazarlama ve reklamcılık zaman geçtikçe yenilenip hedef kitlelerin ihtiyacı haline gelmiştir. Yapay zeka serüveni insanların ilgisini çekip fırsat olarak değerlenmektedir. Tasarımdan içerik oluşturmaya, müşteri ilişkilerinden stratejik hamlelere kadar anlaşılır ve akıcı olarak saniyeler içinde yeni projeler oluşturur.

Reklamcılığın ortağı olarak düşündüğümüzde yapay zekanın yapabileceklerinin sınırı yok. Her ne kadar teknoloji ile hareket edilse de yaratıcılık uzun bir yol. Bu yolda yapılması gereken entegre hareket etmek. Reklamcılığı daha akıllı, özel ve hedefe odaklı hale getirerek sektörde çığır açan konuma getirmek amaçları arasındadır.

Yapay zekanın avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunur. Zaman kontrolleri ve sınırları olmaması dolayısıyla çokça tercih edilir hale gelen yapay zeka veri gizliliği konusunda eksik kalmaktadır. Reklamveren ve ajans arasında zaman ve kaynak tasarrufu sağlar. Hedef kitleye ulaşma ve kişiselleştirme, analiz ve optimizasyon konularında başarılıdır. Duygu ve etik alanında yetersiz kalır. Böylelikle insan araya girer. Yaratılacak kampanya ve işlerde gerekli kontroller yapılıp sunulmalıdır. Hala geleneksel boyutta reklamcılığın irrasyonel faydasından yararlanıyoruz. Yapay zekanın bu kolda aktif olmadığını söyleyebiliriz.

Yapay Zekanın İlgi Alanları

Moda, spor, sağlık, finans, enerji ve çevre, e-ticaret, perakende ve birçok alanda varlığını göstermesiyle reklamcılık sektöründeki yenilikleri ile modernizeyi takip eder. Pazarlamada müşterinin isteklerine uygun öngörüleri sayesinde verimlilik sağlar. Böylece hedef kitleyi etrafında toplar.

Sektördeki Mecra Değişimi

İlk olarak açık alanlarda gördüğümüz reklam kampanyaları zamanla sesli, basılı ve hareketli mecralarda yerini aldı. Bu durum artık değişerek dijitale evrildi. Belki bir alışveriş merkezinde belki de bir sahilde dev reklam kampanyaları görüyoruz. Markaların bu süreçlerle yakından ilgilenmesi hedef kitleye erişimi de arttırdı. Günceli koruyarak takip etmeli ve harekete geçilmeli.

Tasarım ve İçerik Oluşturma

İnsan gücünün yerine teknolojik adımlar atıldı.2018 yılı ile günümüz kıyaslandığında yapay zekaya ilgi fazlasıyla artmış bulunmakta. Bunun nedenini yapay zekanın algoritma ile olan ilişkisine bağlayabiliriz çünkü gerekli analizleri yapıp nerede ve ne zaman hedefe ulaşması gerektiğini bilen teknolojiyle karşılaşıyoruz. İçerikleri SEO uyumlu yazması, tasarımların kreatif olması başarıyı getirir. Yapay zeka ikisini birlikte yaparak etkiyi sağlar.